Wielolokalność mieszkaniowa w Polsce i jej znaczenie dla zrównoważonej gospodarki przestrzennej

O projekcie

Dlaczego podjęliśmy tematykę wielolokalności?

Podjęta tematyka wynika z obserwacji zmian jakie zachodzą w zachowaniach przestrzennych ludności i sposobach zamieszkiwania. Mają one źródło w zmieniającym się stylu życia i stylu pracy, któremu towarzyszy rozwój technologii telekomunikacyjnych i szybszych środków transportu, ale są ściśle związane także z ograniczeniem liczebności dostępnych cenowo mieszkań, rosnącymi kosztami życia w miastach czy skoncentrowanym przestrzennie rynkiem pracy. Współcześnie nasze zachowania przestrzenne modyfikuje dodatkowo pandemią Covid-19.

Co chcielibyśmy zbadać w projekcie?

Pierwszym celem projektu jest ocena zaawansowania zjawiska wielolokalnego zamieszkiwania oraz skutków społeczno-przestrzennych związanych z wielolokalnymi praktykami życiowymi.

Drugim celem jest identyfikacja w jakiś sposób problematyka wielolokalnego zamieszkiwania jest postrzegana przez przedstawicieli władz lokalnych.

Celem natury metodycznej jest ocena empirycznych metod badawczych i zaproponowanie podejścia najbardziej odpowiedniego dla polskich badań.

Praktycznym celem jest określenie, jakie narzędzia są dostępne dla gmin, aby odpowiedzieć na zjawisko wielolokalności.

W jaki sposób zamierzamy osiągnąć postawione cele?

Proponowany projekt zakłada podejście eksploracyjne i otwartość na pozyskiwane sukcesywnie dane. Nie dysponujemy jeszcze danymi, które mogłyby być wykorzystane do analiz i musimy stworzyć własną bazę.

W celu realizacji postawionych celów analizowane są zdobywane dwutorowo informacje

1. od wielolokalnych mieszkańców (na bazie badań ankietowych i wywiadów geobiograficznych);

2. z gmin, które zostaną wytypowane do badania (bazując na danych statystycznych, przestrzennych, geolokalizayjnych czy z platform wymiany informacji oraz wywiadach eksperckich i własnych badaniach terenowych).

Zaproponowane badania zakładają wykorzystanie zarówno ilościowych, jak i jakościowych metod.

Jakie są przewidywane efekty projektu?

Projekt w pierwszej kolejności przyniesie efekty w wymiarze poznawczym. Pozwoli na:

1. pogłębienie wiedzy o typach i przestrzennych wzorcach zachowań wielolokalnych rezydentów, które uwzględniają zmiany w czasie i wzajemne relacji między miejscami zamieszkania;

2. zrozumienie społeczno-przestrzennych skutków wielolokalności oraz czynników przyczyniających się rozwoju lub ograniczających wielolokalności.

Dodatkowo uzyskamy wiedzę, jak władze lokalne reagują na to zjawisko oraz czy istnieją narzędzia, które pozwalają gminom odpowiadać na wyzwanie związane z czasowym zamieszkiwaniem mieszkańców.

Projekt ma doprowadzić to do zaproponowania wstępnych rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, dynamicznie dostosowujących się do zmieniającego się w czasie zapotrzebowania na usługi.

Badania realizowane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach Sonata-17

(UMO-2021/43/D/HS4/00153) w latach 2022-2025)

pl_PLPolski
Skip to content